Žiaci a učitelia v Nórsku – Erasmus plus

01. 05. 2019 | Aktuality

Od roku 2015 bola  Spojená škola Tvrdošín    päťkrát  úspešná v získavaní grantov v rámci európskych projektov Erasmus plus, ktorými sa snaží zvýšiť kvalitu vzdelávania svojich žiakov a učiteľov.  Projekty sú  zamerané na  oblasť odborného vzdelávania žiakov, vzdelávania učiteľov  ale i   medzinárodných strategických partnerstiev. Hlavným cieľom najnovšieho schváleného projektu „Pripravení pre Európu“ , je okrem zvýšenia komunikačných schopností v cudzom jazyku aj uľahčenie vstupu mladých ľudí na európsky pracovný trh a rozšírenie  vedomostí o možnostiach vysokoškolského   štúdia na európskej pôde. Partnermi projektu sú stredné školy z Talianska, Slovenska, Grécka, Nórska, Bulharska a Španielska. Treťou  hostiteľskou školou v rámci projektu, ktorá v apríli 2019 otvorila pre nás svoje brány bola Bomlo vidaregaande skule.

Nórsko je krajinou nekonečných dní a nocí, úchvatnej prírody a spokojných ľudí, kde je slušný život samozrejmosťou. Nóri sú iní ako my. O niečo bohatší, šťastnejší a zdravší. Deti tu od dvoch týždňov pijú rybí olej a ešte aj deväťdesiatnici aktívne športujú, vychutnávajú si život. Vďaka vysokým príjmom a funkčnému sociálnemu systému majú za čo.

 Napriek tomu sa im nežiada blahobytom chváliť, stavať si luxusné rezidencie, separovať sa. Svoje domy nemajú obohnané plotom a na severe si dokonca svoje obydlia ani nezamykajú. Je pre nich samozrejmé dodržiavať zákony, správať sa ekologicky, vnímať krajinu a spoločnosť skutočne ako svoju. Zvykli si na to, že im sused vidí až do kuchyne. Je to skutočne pôsobivý kus sveta. Rôznorodý a pestrofarebný. Úchvatné hory, priezračné jazerá, malebné dedinky, fascinujúce fjordy a ľadovce.

Naši nórski priatelia z mestečka Rubbestadneset pre nás pripravili zaujímavý pracovný i oddychový týždňový  program. Po privítaní a zoznámení sa so školou nás oboznámili s nórskym školským systémom, ktorý sa v mnohom líši od toho nášho. Dozvedeli sme sa o spôsobe štúdia na nórskych vysokých školách. Navštívili sme Bergen, druhé najväčšie mesto v krajine, ktoré dýcha pravou nórskou náladou. Napriek svojej rozlohe nás mesto  prekvapilo intímnou atmosférou a typickým severským duchom. Je tu azda všetko, čo by si maliar želal. Štýlové pestrofarebné domčeky, malá zátoka, v ktorej sa odráža sýtomodrá obloha s bielymi oblakmi, vreštiace čajky poletujúce nad našimi hlavami, mohutné zasnežené hory a pod nimi živá príroda hrajúca všetkými odtieňmi zelenej. Celému okoliu panuje neuveriteľný pokoj, rušený len jemnými záchvevmi občasného vetra.

Nezabudnuteľným zážitkom  bol pre nás výhľad z vrcholu Floyen kde sme sa dopravili  pozemnou lanovkou. Návrat v čase nám zas ponúkla návšteva galérie umenia. Ešte dlho budú v našich spomienkach rezonovať prechádzky v prírode, spoločná opekačka, bowling, či hry v nórskej škole.  A keďže varenie je dnes veľmi populárne, posledný deň sa  každá krajina  predstavila prípravou svojho národného jedla na rozlúčkový večer. Pre svojich priateľov sme nemohli pripraviť nič lepšie než pravé oravské zemiakové placky. 

Boli sme  ubytovaní v nórskych rodinách a tak sme spoznali každodenný život novej kultúry a zistili sme, že ich život je pokojný, bez veľkých stresov či extrémnych pracovných výkonov. Je to ich národný štýl – žiť zdravo a šťastne. Sústreďujú sa na to, čo majú radi – rekreačné športy, rodinu, deti. V medziľudských vzťahoch sú Nóri opatrnejší, no ak niekoho pustia k sebe, obvykle sú to priateľstvá na celý život. Ľudia tu žijú pohodovo. Je to ich národný štýl – žiť zdravo a šťastne.

Opäť sme na vlastnej koži pocítili ako európske projekty priamo a hmatateľne menia životy mladých ľudí. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční v novembri 2019 na Slovensku. Pre Spojenú školu Tvrdošín je to  veľká výzva, pretože chceme našim priateľom z piatich európskych krajín pripraviť zaujímavé pracovné aktivity a priblížiť to najlepšie, čo náš oravský región ponúka.

najnovšie články