Vianočné trhy na našej škole

29. 12. 2016 | Aktuality

22.december 2016 bol na Spojenej škole Tvrdošín celkom iný deň, ako všetky bežné dni počas školského roka. Na chodbe rozvoniavali koláče, vianočný punč aj pečená klobáska. Posledný deň v škole pred najkrajšími sviatkami roka, sme sa všetci rozhodli nezabudnúť na tých, ktorí pomoc potrebujú. Kúpou drobností, ktoré si pripravili naši žiaci, sme svojou trochou prispeli k zbierke chlapcovi Lukáškovi, ktorého príbeh nás oslovil.

Lukáš bol vždy kamarátsky, veselý, plný života, výborný žiak a športovec telom aj dušou. Keď však dovŕšil 12.rokov jeho život ale i život celej jeho rodiny sa zmenil doslova z hodiny na hodinu. Diagnostikovali mu nádor v mozgu. Bol to obrovský šok ako v zlom sne. Všetko zrazu muselo ísť bokom: kamaráti, škola, všetky plány do života, rodina. Prišli naraz vyšetrenia, hospitalizácia v nemocnici, nevyhnutná operácia. Po náročnej operácií v máji 2011 prišiel však ďalší šok a Lukáš začal bojovať o život. Upadol do bdelej kómy, z ktorej sa postupne prebral no ostal paralyzovaný na celom a tele a prestal rozprávať. Postupným cvičením ( v Kováčovej, v ADELI centre – Piešťany ) jeho svaly začali ožívať – naučil sa znova sedieť, postaviť sa a za pomoci otca prejsť pár krokov. Podstúpil však ešte ďalšie operácie, pretože nastali komplikácie a každá ho vrátila vždy späť na začiatok. Minulý rok mu začala zlyhávať celá imunita, dostal trombózu, sepsu – trvalo rok kým sa dostal z toho aby mohol znova cvičiť. Už je to takmer 6.rokov, nie je to ľahké, každý deň je úplne iný, veľa krát plný neistoty. Lukáš je však statočný bojovník a bojuje zo všetkých síl. Jeho stav si vyžaduje 24 hodinovú starostlivosť a najväčšou oporou je jeho ocino, ktorý sa doma o neho stará. Mama chodí do práce, spolu z bratom a sestrou mu pomáhajú, nevzdávajú sa, bojujú spolu sním a sú vďačný za každý deň ktorý spolu prežijú.

Dúfame, že náš skromný príspevok pomôže skrášliť aj jeho vianoce.

Šťasné a veselé všetkým.

najnovšie články